Kerkük İl Meclisi referanduma katılıyor

KERKÜK – Kerkük İl Meclisi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül tarihinde yapacağı Bağımsızlık Referandumuna katılacağını ve karara olan itirazlarını Irak Anayasa ve İdari Mahkemesi’ne ileteceğini duyurdu.

Kerkük İl Meclisi, Kerkük’ün Kürdistan Bölgesi referandumuna katılmasını oylamak üzere dün toplandı. Meclis; Kürt, Türkmen, Arap, Keldani ve Asurilerin oluşturduğu Kardeşlik Grubu’nun verdiği 24 evet oyuyla Referanduma katılma kararı aldı.

Kerkük İl Meclisi Türkmen Grubu üyesi Ali Mehdi, Kerkük’ün Kürdistan’a bağlanması kararına itirazlarını ise “Irak Anayasa ve İdari Mahkemesi’ne başvurarak” ileteceklerini ifade etti.

Bu karara ilk tepki Türkiye Dışişleri Bakanlığından geldi. Bakanlığın yazılı açıklamasında, “Bağımsızlık referandumunun yapılması zaten başlı başına bir hata iken, bugün (29 Ağustos) KVM’nin Kerkük’ün referanduma dahil edilmesi yönünde aldığı karar hatalar zincirine yeni bir halka daha eklemiş, Irak Anayasası’nın bir kez daha ciddi ihlalini teşkil etmiştir” ifadelerine yer verdi. Ve Bağdat İdari Mahkemesinin 17 Ağustos tarihinde IKBY’nin referandum kararı hakkında “statüsü tartışmalı bölgelerle ilgili herhangi bir tasarrufta bulunma yetkisinin bulunmadığına” hükmettiğini ifade etti.

“Alınan karar yanlıştır”

Irak Başbakanı Haydar İbadi ise “Kerkük İl Meclisi’nde alınan karar yanlıştır ve bunu kabul etmiyoruz. Kararlar bu şekilde alınmaz” dedi. Bölgenin “güvenli” olduğunu ve “hep birlikte yaşamanın seçilmesi” gerektiğini vurgulayan İbadi, “kararların kaba kuvvet kullanarak alınması sağlıklı değil. O zaman Erbil’de Araplara, Süleymaniye’de Türkmenlere ve diğer bölgelerde de Hristiyan ve Ezidilere konfederasyonlar verelim mi?” diye sordu.

Referanduma bir katılım daha

BasNews’un haberine göre Ninowa Vilayeti Meclisi IKBY’nin referandum kararına katılmak için toplandı.

Musul İl Meclisi üyesi Xezwan Dawdî; Musul İl İdaresi’nden bir grup yetkilinin Ninowa Vilayeti Meclisi’nden IKBY referandumuna katılmak için talepte bulunduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir