Kürtler ve Kürdistan üzerine

Kürdistan’ın bağımsızlığına doğru insanlar farklı türde açıklamalarda bulunuyor. “Kürdistan’ı haritada göstersene?”,  “İkinci İsrail”, “ABD projesi” gibi faşizmi gülünç sözlerle dışa vuran ifadelerin yanı sıra Müslüman bir Türk’ün, Ahmet Turgut Ulucak’ın, bu konudaki yorumunu ilginç bulduk. İlginize sunuyoruz:

“Sosyolojik ve insani bir değerle bakıldığında Türklerin bir devleti varsa, Kürtlerinde devletinin olması gayet tabi bir talep ve öngörüdür.

Ulus devlet anlayışı son yüzyılın zehirli hançeri olduğu ve ümmet bilincini ve birliğini parçalamaya yönelik emperyalist bir proje olduğu bilinmelidir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri faşist ve baskıcı yüzünü gizlemediği gibi, toplumu millileştirme adına yaptığı zulümler ve asimilasyon unutulmamalıdır.

Kürdistan, Osmanlı döneminde haritada ismi ve yeri belli olan bir coğrafyanın adıdır. Ehli Tevhid geçinen bazı insanlar bile bu isme tahammül edememektedir. Yıllarca vatanın bölünmez bütünlüğü algısı, “ne mutlu Türküm diyene”, “bir Türk dünyaya bedeldir” gibi şovenist söylemler zihinleri dumura uğratmıştır.

Devlet sosyal bir yapıdır. Halkı için var olmalıdır. Açık sözlü olalım, Kürtlerinde bir devleti olsa idi, Halepçe, Enfal, Uludere gibi katliamlar yaşanır mıydı acaba veya bu kadar duyarsız kalınır miydi acaba?

Tabi ki bizim inanç sistemimize göre arz bizimdir. Yeryüzünde Allah’ın hükmü ve razı olduğu yer neresi ise orası bizim için vatandır. Bölge de bir proje olarak kurulan PKK, Müslüman Kürt halkını seküler bir hayatın zehirlerinde öldürmüş ve asimile etmeye devam etmektedir.

Mustafa Kemal, Türkleri nasıl baskıcı faşizan algılar ve yöntem ile dininden ve fıtratından koparmış ise ve hala bu zulüm devam etmekte olduğu gibi, Abdullah Öcalan da Kürtlerin Mustafa Kemal’i olmuş ve aynı zulmü mazlum Kürt halkına yapmış ve bugünkü uzantısı olan HDP ve PKK de zulmün ayrı işlevleri olmuştur.

“Vatan sevgisi imandandır” diye Baas partisinin kurucusu olan Mişel Eflak’a ait bu sözü Resulullah’a nispet edip, yalan söyleyerek yıllardır insanları aldatmaya ve saptırmaya devam etmektedirler. Misak-i milli ile sınırları çizilmiş tüm emparyalist proje ve uygulamalar ayağımızın altındadır.

Yıllar önce Erbil’den gelirken bir resim çekilmiş ve resmin kadrajına Kuzey Irak bayrağı girdiği için bu durumdan rahatsız olan Müslümanlar olmuştu. Senin bayrağın kutsal diğerinin bayrağı rahatsızlık verici öyle mi? Bizim için tek bayrak İslam’ın bayrağıdır. Hiç bir bayrak ve marş kutsal değildir. Yılmaz odabaşının ifadesi ile “bayrakları bayrak yapan, bayrak imalatçılarıdır”.

Bayrak uğruna ölen varsa utanmalıdır. Tevhidin ikame edilmediği her yer cahiliyedir. Ahirette hesap vereceğimiz değerler üzerinden hayatı ikame etmeliyiz. Allah’ın razı olduğu bir hayat ve coğrafyayı inşa etmeye Rabbimiz bizi vesile kılsın.

“…İnne ekramekum indallâhi etkâkum…” (“Ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık.” Hucurat Suresi, 13. Ayet)

Not ben Türk kavmindenim.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir