Mısırlı vaiz Kürtler hakkında

“Face The Truth” ekibi Ebu Süleyman el Muhacir ile soru-cevap dizisi başlattı. Bu uygulama ile herkes kendi sorusunu 15-20 saniyelik sesli mesaj veya video (İngilizce/Arapça) olarak Ebu Süleyman’a Face The Truth ekibinin Telegram hesabı yoluyla iletebiliyor. İlk bölümünde gelen sorulardan bir tanesi bizim “Neden Kürt vurgusunu kullanıyoruz?” başlıklı yazımızda değindiğimiz konuları desteklediği için bölümün bir kısmını sizin için tercüme ettik.

Mısırlı vaiz

Ebu Süleyman el Muhacir, Mısır asıllı ama Avustralya’da yaşamış olan ve orada davetçilik yapan bir Müslüman’dır. Suriye topraklarına IŞİD ile Nusret Cephesi arasında uzlaşma sağlanması için gönderilen ilk arabulucuydu. Dolayısıyla sahayı iyi tanıyan ve vakıalara hakim olan bir isim olarak karşımıza çıkmakta.

Kendisine sorulan sorular arasında Arap ve Kürtlerin sünni olmalarına rağmen neden birlikte Esed’e karşı savaşmadıkları vardı. Bu soruya kapsamlı bir cevap verdi ve özelde Suriye’deki Kürtlerin durumunu ve Kürtleri genel olarak PKK/YPG’den ayırmamız gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “Biz YPG’den Kürtler olarak, Kürtlerden YPG olarak bahsetmemeliyiz çünkü onlar Kürtlerin çoğunluğunun temsilcisi değiller.” Birçok Kürt ile tanıştığını söyleyen Muhacir, “bana gelip inanılmaz aynı zamanda şoke edici hikayeler anlatan Kürtler tanıdım”, diyerek Kürtlerin YPG tarafından kontrol edilen bölgelerde sünni kimliklerinden uzaklaştırıldıklarını anlattı.

“Düzgün bir iletişim” 

Genel olarak halkların birbirine karşı tutumlarındaki yanlışlara dikkat çekmek için kimi örnekler vererek, “tamamen yıkılması ve tamamen yok edilmesi gereken bazı duvarlar var. Böylece bu halklar arasında düzgün bir iletişim” sağlanabileceğini söyledi.

Ebu Süleyman el Muhacir’den, yayında izleyen herkese ve özellikle medya kuruluşlarına, Kürt kelimesini daha özenle kullanmaları gerektiğini aksi takdirde tüm bir halka karşı güdülecek olan haksız kin ve nefrete sebep olacaklarını açıklamalarını rica ettik. Üstteki soruya verdiği cevapla bizim ricamızı da gerçekleştirmiş oldu. Sorunun tam cevabı için videoyu izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=iuYryyJldck&feature=youtu.be

Videonun orjinali, tamamı:
https://www.youtube.com/watch?v=wxpIXJaBCcc


(Hiçbir grup, cemaat, parti vb ile bir bağımız yoktur. Paylaşımlarımız hiçbir grup, cemaat, partinin düşünce ve metotlarını tasdik ettiğimiz veya benimsediğimiz anlamını taşımamaktadır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir